Zielone liście, a na nich ładne kwiaty w różnych kolorach. Lilie wodne stanowią piękny widok na wodzie. Ozdabiają parki, ogrody, a także można je mieć w domu na balkonie, tarasie. Przeczytaj więcej o liliach wodnych zwanych też grzybieniami i nenufarem.

Lilie wodne – byliny z rodziny grzybieniowatych

Powinny rosnąć w wodzie, która jest spokojna. Nie ma na niej fal, żaglówek, plażowych zabawek. Mniejszy lub większy staw w parku, ogrodzie. Ważne, żeby lilie wodne miały słońce, ale nie dużo. Muliste podłoże. Ładnie prezentują się na powierzchni liście lilii wodnych duże i zielone przyciągające wzrok. Ich kwiaty w jasnych barwach ładnie wyglądają w słońcu i nie tylko.

Lilie wodne i ich historia

Joseph Bory latour Marliac był pierwszym hodowcą lilii wodnych. Miał szkółkę, która wyhodowała sztucznie sto odmian. Jego dziełem było dziesięć odmian lilii wodnych.

Gdzie kupić lilie wodne?

Dostępne w sklepach online sadzonki lilii wodnych w atrakcyjnej cenie. Kilkadziesiąt gatunków, odmian w wielu kolorach. Krzyżówki z odmian tropikalnych.

Gdzie sadzić lilie wodne?

W dużym stawie, na głębokości jednego metra. W przypadku przeźroczystej wody i dobrego podłoża można sadzić głębiej. Nie mogą rosnąć w zbiornikach o małej powierzchni, bo wtedy mają za mało miejsca i nie widać wody na ich tle.

Lilie w wersji mini

Nie musisz mieć ogrodu, żeby mieć lilie wodne w domu i cieszyć się nimi. Miniaturki pasują na balkon, taras, pomieszczeń z dobrym światłem. Potrzebują minimum trzydzieści centymetrów wody. Beczki i inne pojemniki pomieszczą miniaturki lilii wodnych i dzięki temu ładnie się prezentują.

Oczka wodne, czyli co

To miejsca wydzielone w ogrodzie. Mniejsze lub większe zbiorniki wodne, które ładnie wyglądają na tle zieleni, kwiatów. Lilie wodne w nich będą przyciągać wzrok osób spędzających czas w ogrodzie.

Gdzie występują lilie wodne?

Występują w całej Europie. Zdobią jeziora, nawet na znacznych wysokościach w górach. Liście na wierzchu pokryte woskiem i dlatego świetnie pływają. Liście rosną pojedynczo na długich łodygach, których od głębokości zbiornika dzieli 2,5 metra.

Jak wygląda kwiat?

Wiele płatków osłaniających intensywnie żółtą wiązkę pręcików. Kwiaty mogą mieć dwadzieścia centymetrów średnicy. Kwitną wiosną i ładnie wyglądają aż do października. Kolorowe nie powinny być w cieniu.

Jak widać, lilie wodne można mieć w ogrodzie, balkonie, a nawet w domu. Trzeba zapewnić im odpowiednie warunki, żeby mogły ładnie rosnąć. Warto mieć te kwiaty niezależnie od miejsca.