Uważa się, że orchidee są jednymi z najlepiej przystosowujących się kwiatów. Niektóre z nich można nawet znaleźć na biegunie północnym. Ta roślina doniczkowa ma bardzo efektowne kwiaty, które mogą kwitnąć do trzech miesięcy. Jak musisz dbać o orchidee aby żyły wiecznie?

Storczyki – najważniejsze informacje

W swoim naturalnym środowisku storczyki żyją przyczepiając się do kory drzew. Dlatego orchidee należy podlewać oszczędnie i korzenie nigdy nie powinny znajdować się w wodzie, inaczej zgniją.

Gdy tylko kupisz doniczkową orchideę, musisz umieścić ją w jasnym miejscu. Storczyki uwielbiają światło, ale nie bezpośrednie światło słoneczne, szczególnie podczas gorących, letnich miesięcy. Jego liście mogą się poparzyć na słońcu, a roślina umrzeć.

Jak podlewać orchideę doniczkową? Storczyki mają korzenie powietrzne, które pochłaniają wilgoć z powietrza. Jest to jeden z powodów, dlaczego kwiaty preferują pomieszczenia o umiarkowanej wilgotności. Możesz je podlewać tak, jak każdą inną roślinę – raz w tygodniu lub rzadziej w chłodniejsze miesiące roku. Zawsze musisz się upewnić, że na spodku pod doniczką nie ma stojącej wody, aby korzenie nie były stale mokre. Najlepiej podlewać storczyki zanurzając doniczkę w wodzie. Napełnij duży pojemnik wodą i włóż doniczkę, pozostaw roślinę na godzinę w wodzie, a następnie wyjmij i osusz. Możesz dodać specjalny nawóz dla tych roślin. Inną metodą podlewania storczyków jest opłukiwanie pod bieżącą wodą lub spryskiwanie liści wodą z butelki z rozpylaczem.

Podłoże do orchidei to mieszanka kory drzewa i kawałków łupin orzecha kokosowego. W żadnym wypadku nie powinno się sadzić orchidei na zwykłej glebie kwiatowej. Jeśli twoja orchidea już nie kwitnie, a korzenie zaczynają gnić, oznacza to, że kwiat ma więcej niż 4-5 lat i musi być zmienione podłoże. Delikatnie wyjmij roślinę z doniczki, strząśnij stare podłoże, odetnij wysuszone korzenie, a następnie umieść kwiat z powrotem w doniczce, przykrywając korzenie nowym podłożem do orchidei.

Podsumowanie – storczyki

Gdy wszystkie kwiaty opadną z łodygi i zauważysz, że nie tworzą się żadne, inne pąki, możesz przyciąć gałąź jak najbliżej łodygi. Użyj bardzo ostrych nożyczek, aby cięcie było jak najdokładniejsze. W ten sposób podczas następnego kwitnienia wyrosną inne nowe gałęzie.