Okrywają ściany, mury, ogrodzenia i pergole, chroniąc przed palącym słońcem czy wścibskimi spojrzeniami intruzów. Niektóre są bardzo dekoracyjne – mogą się pochwalić pięknymi kwiatami i kolorowymi liśćmi. A przy tym zajmują na ziemi niewiele miejsca i są niekłopotliwe w uprawie.

Oto pnącza, które warto zasadzić w ogrodzie

  1. Bluszcz pospolity (Hedera helix) – wytrwałe i bardzo żywotne pnącze, które będzie nas cieszyć przez długie lata. Jego kształtne liście nawet zimą zdobią ogród. Nie potrzebuje podpór, efektownie wygląda nie tylko oplatając pergole, lecz także jako roślina okrywowa, zadarniająca zacienione miejsca pod drzewami czy murami.
  2. Hortensja pnąca (Hydranagea petiolaris) – od czerwca do lipca obsypana jest białymi, parasolowatymi kwiatami, jesienią jej duże liście przebarwiają się na żółto. Nie wymaga podpór, wspina się na duże wysokości dzięki korzeniom przybyszowym.
  3. Powojnik tangucki (Clematis tangutica) – zachwyca żółtymi kwiatami w kształcie dzwonków, które roślina rozwija przez całe lato. Jesienią kwiaty zmieniają się w równie atrakcyjne, puszyste, srebrne owocostany. Wymaga podpór, najlepiej rośnie bez przycinania, Uwaga: wszystkie części pnącza są trujące!
  4. Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) – pięknie wygląda na rabatach i w bukietach; od czerwca do września obsypany jest motylkowatymi kwiatami we wszystkich odcieniach czerwieni, różu, błękitu. Najlepiej rozrasta się na cienkich podporach z dużą ilością poprzeczek.
  5. Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) – jego pędy wiją się do góry zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a liście szybko tworzą gęstą, zieloną ścianę. Ozdobą się także zielonożółte kwiatostany podobne do szyszek. Roślina wymaga podpór i bariery ograniczającej korzenie, bo intensywnie się rozrasta.
  6. Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) – atrakcyjny, wijący się krzew, który wieczorem intensywnie pachnie. Aromatyczne, żółtobiałe kwiaty jesienią zmieniają się w równe dekoracyjne, czerwone jagody. Potrzebuje podpór, nie wymaga przycinania.
  7. Winorośl japońska (Vitis coignetiae) – szybko rosnące pnącze o wyjątkowo efektownych liściach: dużych, sercowatych, jesienią wspaniale przebarwiających się na różne odcienie jaskrawej czerwieni. Ładne są także granatowe, pokryte nalotem owoce. Wymaga stabilnych podpór.