Ogród, rośliny i aranżacje wnętrz ogrodowych to pasja wielu osób, prace w ogrodzie są odprężające, pozwalają odetchnąć od stresu i zgiełku w pracy. Jednak aby zajmować się ogrodem i pielęgnować rośliny czy planować nowe nasadzenia powinniśmy nieco wiedzieć o roślinach, ich wymaganiach aby nasze rośliny w pełni zachwycały swoim walorami.

Cień lub półcień to nie problem – sprawdź te rośliny!

W każdym ogrodzie są miejsca nasłonecznione, ale również cieniste bądź półcieniste, jakie więc rośliny powinniśmy sadzić w miejscach gdzie promienie słoneczne docierają tylko przez część dnia bądź wcale? Rośliny cienioznośne to raczej takie, które posiadają najczęściej ciemnozielone, błyszczące liście. Zacznijmy od przykładów roślin należących do grupy krzewów iglastych i tu świetnie się sprawdzi cis pospolity w odmianie 'Fastigiata’, jałowiec sabiński 'Tamaroscifolia’ czy cyprysik nutkajski. Wiele odmian jodły, świerków w odmianach karłowych, te rośliny zimozielone będą cieszyły oko również przez całą zimę.

W grupie krzewów liściastych cieniolubnych znajdują się hortensje drzewiste, bukszpan wieczniezielony, różaneczniki w wielu odmianach, a także berberysy w odmianach o ciemnozielonych liściach. Rośliny płożące, zadarniające rabaty, które tworzą tło dla innych roślin to między innymi bluszcz pospolity, barwinek pospolity, rumianka japońska, konwalia majowa, a także kopytnik pospolity. Miłośnicy roślin cenią sobie kwiaty oraz długi okres kwitnienia, co prawda w cieniu trudniej o okazałe kwiatostany, jednak jest kilka roślin, które przepięknie kwitną w cieniu i półcieniu, należą do nich oczywiście byliny i tu między innymi wszystkie odmiany funkii, orliki pospolite, tawułki chińskie, fiołek wonny, serduszka okazała, zawilce ogrodowe, szałwia omszona w odmianie 'Adrian’, piwonia chińska, parzydło leśne, brunera wielkolistna.

Podsumowanie

Wśród tych roślin znajdziemy różne kolory kwiatów odcienie różu, niebieskiego, fioletowego, żółtego czy białego. Należy jednak pamiętać, że rośliny cieniolubne ozdobne są również z liści i tu przykładem są wspomniane wcześniej hosty czy brunera. Z wymienionych roślin możemy stworzyć niesamowite kompozycje nasadzeń, które cieszyć nas będą swoimi walorami.