Zanim zaczniemy zbierać zioła musimy się dowiedzieć w jaki sposób należy to prawidłowo robić. Oto praktyczne porady:

  1. Pamiętajmy o jakości – należy wiedzieć, że surowiec zielarski nie może posiadać śladów choroby, być spleśniały, uszkodzony przez szkodniki lub zawierający je, odbarwiony.
  2. Zwróćmy uwagę na obszar poszukiwań – należy wiedzieć, że taki obszar nie może być skażony metalami ciężkimi lub innymi związkami niekorzystnie wpływającymi na ludzki organizm. Powinien być położony co najmniej 500 metrów od drogi, nie może być opryskany preparatami na szkodniki. Warto wiedzieć, że najbardziej bezpieczne będą zioła uprawiane w naszym własnym ogrodzie, wysiane z nasion przystosowanych do naszych warunków klimatycznych.
  3. I najważniejszy podstawowy punkt (zanim zaczniemy zbierać zioła musimy je najpierw poznać) – warto poznać gdzie i kiedy rosną, jak wyglądają, które ich części są surowcem leczniczym. Warto dodać, że wiele gatunków jest do siebie bardzo podobnych, na przykład psi rumian i rumianek.
  4. Pamiętajmy o odpowiedniej porze zbioru – należy wiedzieć, że zdarzają się od czasu do czasu okresy, kiedy stężenie związków biologicznych czynnych w ziołach jest szczególnie duże. Na przykład najlepszym okresem dla roślin olejkowych, zawierających lotne związki jest początek lub pełnia kwitnienia.

Natomiast warto wiedzieć, że są wyjątki – najwięcej olejku miętowego w liściach mięty jest tuż przed samym kwitnieniem. Znów jeśli surowcem jest korzeń, zbierajmy go pod koniec wegetacji, późną jesienią lub wczesną wiosną, zanim liście zdążą się rozwinąć. Podobnie jest z kłączami. Kwiatostany, owoce i nasiona zrywajmy tylko wtedy, kiedy są w pełni dojrzałe. Korę – wczesną wiosną, kiedy pojawiają się pączki. Nie nacinajmy tej z rosnących drzew, chyba że są przeznaczone do wycinki.

Najbardziej wartościowa kora pochodzi z gałęzi, które mają nie więcej niż 3-4 lata. Należy wiedzieć, że większość roślin powinniśmy zbierać w dni pogodne, suche, w południe i w godzinach wczesnopopołudniowych. Wczesnym rankiem zaleca się pozyskiwanie niektórych roślin.

Korzenie możemy wykopywać bez względu na porę dnia i pogodę, także w okresie deszczowym (wtedy dokładnie i starannie opłuczmy je wodą i szybko wysuszmy).